Grafika & Dizajn

Grafika je veľmi dôležitou súčasťou reklamy, marketingu aj psychológie. Jej úloha je dôležitá, pretože musí na prvý pohľad zaujať. Niekedy na vyvolanie záujmu stačí aj “slovný” obsah, ale aj ten musí byť vhodne graficky navrhnutý a usporiadaný. Dobrá kombinácia farieb, typov písma a dokáže na ľudí pôsobiť veľmi efektívne.

Z marketingového hľadiska je najvýznamnejším grafickým produktom pre každú spoločnosť firemná identita (Corporate identity). Skladá sa z troch častí: Corporate produkt – teda firemný produkt či služba, corporate culture – teda firemná kultúra, ktorá reprezentuje firemné hodnoty a zásady, corporate communications – teda firemná komunikácia reprezentuje spôsoby a štýl komunikácie firmy so zákazníkmi aj so svojim okolím a nakoniec corporate design – teda firemný imidž, ktorý  je kompletnou sadou grafických produktov pre firmu. Zahŕňa logotyp, firemné farby, firemné fonty (typy písma), šablóny pre vizitky, bannery, letáky, billboardy, zakladače, hlavičkové papiere, plagáty, návrhy firemného odevu a zároveň aj webové stránky či iné marketingové nástroje. Zhrnutím corporate identity je corporate manual, ktorý ja akýmsi predpisom pre marketingovú činnosť firmy. Záleží len na vás aké grafické návrhy chcete v rámci firemnej identity vypracovať a aké produkty chcete používať vo vašom marketingu.

My pre vás dokážeme navrhnúť skutočne pútavé reklamné materiály rôzneho druhu. Od tlačových produktov a reklamných predmetov cez e-booky, e-katalógy až po webdizajn a webové bannery. Stači zavolať alebo napísať a my vám pomôžeme vyniknúť. Každému zákazníkovi venujeme maximálnu pozornosť a dávame si záležať na výsledných podobách našich prác. Zrealizujeme pre vás kompletnú výrobu reklamného produktu alebo vám pripravíme grafický návrh Ready to Print. Spoľahnite sa na nás!

Po technickej stránke môžem rozlišovať dva typy grafiky.

Vektorová grafika

je spôsob tvorby a uloženia grafickej informácie pomocou rôznych geometrických útvarov ako sú bod, úsečka, krivka, mnohouholník alebo kruh. Všetky tieto útvary sú vektorovými bodmi a dajú sa vypočítať matematicky. Všetky tvary majú určenú farbu polohu a pomernú veľkosť. Vektorová grafika sa využíva najmä pri tvorbe loga, pretože jeho veľkosť je často potrebné meniť podľa použitia. Okrem toho sa využíva napríklad aj pri firemných odevoch, polepoch, reklamných predmetoch, 3D reklame a ďalších reklamných produktoch .

Výhody vektorovej grafiky sú, možnosť zmeny veľkosti bez straty kvality. S každým objektom v obrázku môžeme pracovať individuálne. Sú zväčša omnoho menej objemné ako rastrové formáty.

Nevýhody vektorovej grafiky sú, že ak zložitosť grafiky prekročí určitú hranicu, začne byť veľmi náročná na pamäť, procesor a veľkosť disku. Oproti rastrovej grafike je tu omnoho zložitejšie vytvorenie obrázka.

vektotrová grafika
Vektorová grafika

Rastrová grafika

je spôsob tvorby a uloženia grafickej informácie pomocou jednotlivých bodov usporiadaných v mriežke. Mriežka má konkrétnu veľkosť zloženú z X štvorčekov mriežky, ktoré sa inak nazývajú pixely. Na monitore stačí rozlíšenie 72 DPI na tlač je potrebných aspoň 300 DPI. Každý pixel má v konkrétnej grafike určené miesto, farbu a iné vlastnosti (napr. priehľadnosť).

Výhody rastrovej grafiky sú, že ju môžeme premietať na externé zariadenia ako sú monitory, televízory atd., pretože tie vektorové formáty spravidla nepodporujú. Slúži pre ukladanie predlôh z reálneho sveta (scan, foto) do digtálneho formátu. Dá sa v nej flexibilnejšie a rýchlejšie tvoriť grafika.

Nevýhody tohto typu grafiky sú, že nie je možné výrazne zmeniť veľkosť grafiky bez straty kvality obrazu. Rastrové súbory pri väčších formátoch a využívaní farieb sú veľmi objemné.

rastrova_grafika
Rastrová grafika

Ak máte záujem o realizáciu vektorovej alebo rastrovej grafiky, prosím kontaktujte nás pomocou objednávkového formulára alebo telefonicky.

Tešíme sa na spoluprácu!

Print Friendly, PDF & Email