Tlač │ Potlačíme takmer všetko

Tlač je neoddeliteľnou a možno najpodstatnejšou súčasťou reklamy. Zrealizujeme pre vašu firmu tlač na rôzne materiály. Okrem papiera potlačíme aj kartón, plast, drevo, kov, sklo, koženka, koža, keramika. Aby sme mohli poskytnúť takéto pestré možnosti, využívame rôzne druhy tlače.

tlač, potlač, sieťotlač, tampotlač, digitálna

Digitálna tlač

Táto technológia umožňuje tlačiť rôzne tlačoviny priamo z predlohy v notebooku alebo zo stolného počítača. Oproti ofsetovej tlači, pri ktorej je nutné pripravovať osvitové dosky –  je digitálna tlač oveľa menej náročná na prípravu. Vzhľadom na vyššie tlačové náklady digitálnej tlače je výhodnejšia len pri nižších počtoch tlačovín. Vždy dbáme na to, aby sme pri konkrétnom množstve tlačovín, stanovili najvhodnejšiu alternatívu (ofsetovú alebo digitálnu tlač) z hľadiska investície a ďalších preferencií. Je vhodná na tlač vizitiek, menšieho počtu letákov, plagátov do rozmeru SRA3, brožúr a katalógov

Okrem papiera sú špecifické digitálne tlačiarne vhodné aj pre priamu potlač tričiek a iného textilu alebo aj na potlač skla, ktoré sa môže využívať ako dekorácia okien, dverí , deliacich priečok, zábradlí, alebo ako dizajnový doplnok kuchýň či kúpeľní .

digitalna-potlac-skla

Ofsetová tlač

Ofset je jednou z najpoužívanejších tlačových technológií na svete so širokými možnosťami využitia. Odlišuje sa od digitálnej tým, že umožňuje aj tlač takzvaných priamych farieb (PANTONE). Každá z farieb PANTONE má presné číselné označenie a presný pomer miešania farieb. To je dôležité hlavne pri tlači logotypov alebo pri potrebe presného dodržania firemných farieb. Aj keď príprava tlače ofsetom zaberie značný čas, jej výhodou je nízka cena. Preto je pri väčších počtoch tlačených položiek výhodný skôr tento typ tlače. Využiť ho môžete najmä pri tlači väčších počtov letákov, plagátov, brožúr a katalógov, prípade aj vizitiek.

Sieťotlač

Pri tejto prenosovej technológií sa najskôr vytvorí  šablóna konkrétneho motívu na ploché sito. Farba sa potom cez sito prenáša priamo na vybraný materiál. Po nanesení farby sa daný materiál dokončí sušením v sušičke. Táto technológia je vhodná najmä pre väčšie množstvá textilu a potlač najviac šiestimi farbami. Výhody sú hlavne dlhodobá životnosť, výrazné farby, vysoká viskozita nánosu farby. Môže sa realizovať len na ploché a hladké povrchy. Kvôli náročnej príprave sa sieťotlač neoplatí pri nižších počtoch textilu.

Tampónová tlač

Táto technológia sa používa najčastejšie na potlač reklamných predmetov. Tlačiareň naň pomocou silikónových tampónov nanáša farbu a prenáša tak žiadaný motív. Najčastejšie sa používa pre tlač 1-3 farebných motívov. Výhodou je nízka cena pri potlači väčšieho množstva reklamných predmetov.

UV tlač

Narozdiel od tampotlače je vhodná aj na menšie množstvá reklamných predmetov a dokáže vytlačiť plnofarebnú grafiku. Výstup tejto technológie je veľmi kvalitný a dá sa použiť pre tlač na drevo, plech sklo alebo plast. Všetky predmety, ktoré sa potláčajú musia mať rovnú alebo len mierne zaoblenú plochu. Napríklad obaly na mobil, usb kľúče, prívesky, zákaznícke karty, a ďalšie reklamné predmety.

Nie je tlač ako tlač │ Iné spôsoby nanášania grafiky na materiály

Nie všetky spôsoby prenášania motívov na nejaký výstup, by sa v pravom zmysle slova, dali nazvať tlač. Tieto spôsoby prenášajú motívy inak.

Flex

Táto potlač sa využíva najmä na potlač firemných odevov a reklamného textilu. Je vytváraná nažehlením, resp. nalisovaním, mikrometrovej fólie na textil. Konkrétny motív sa najskôr vyreže (vyplotruje) a následne sa odstráni nežiadúca časť fólie. Motív sa v nažehlovacom lise pri vysokej teplote zataví na tričko a má výbornú trvácnosť.

Fólia má výbornú sýtosť farieb a dokonalú kryciu schopnosť, povrch nažehleného motívu je mierne lesklý a na dotyk pripomína gumu. Flex technikou je možné “nanášat” maximálne 3-farebné motívy a neumožňuje vytváranie farebných prechodov. Výhodou je aj možnosť využiť na potlač fosforové, metalické alebo reflexné farby.

Flock

Táto technika funguje na rovnakom princípe ako Flex. Rozdiel je len v tom, že pri flock potlači je výsledný motív mierne vystúpený a na dotyk pripomína semiš. Využíva sa tak ako flex technika, pri výrobe firemných odevov.

flock-folia

Strojové vyšívanie

Je ideálna pre “potlač” froté materiálov, ale aj všetky druhy textilu. Využíva sa hlavne pri tvorbe reklamných odevov. Technológia strojového vyšívania je jednou z najodolnejších a najtrvácnejších spôsobov “tlače” na textil. Motív sa zadá do vyšívacieho programu a vyšívací stroj ho vyšije na textil. Farebnosť je možné upravovať pomocou využívania rôznofarebných nití. Pri komplikovanejších motívoch je vyššia cena.

Laserové gravírovanie

Táto technika využíva laserový lúč k “vypaľovaniu” daného motívu na určený predmet. Využíva sa napríklad na označenie reklamných predmetov vašim logom, výrobu pečiatok, informačných tabuliek, šablón,… Laserom je možné “popisovať” materiály ako hliník, plexisklo, kožu, koženku, sklo, plasty prípadne aj ďalšie materiály, v závislosti od modelu lasera.

logo, laserový gravír, potlač laserom

 

 

Print Friendly, PDF & Email